loader image
a

3Xacademy.com

  /  Eğitim   /  Meslek Tercihini Nasıl Yapmalıyım?

Meslek Tercihini Nasıl Yapmalıyım?

Meslek Tercihini Nasıl Yapmalıyım?

Birkman Metodu,  gencin gelecek planlama sürecinde kendini keşfetmesinin temel taşıdır.  Aynı zamanda , Birkman Analiz sonuçları,  üniversite planlama ve tercih  süreçlerinde elimizdeki en güçlü araçtır. 

Birkman, öğrencimize Meslek seçimine karar verirken rehberlik edebilecek, son derece kişiselleştirilmiş bilgilerden oluşan bir hazinedir. Bu, özellikle bir üniversite ana dalını ve potansiyel bir kariyer yolunu seçme söz konusu olduğunda geçerlidir. Bu metod ile kişi, kişisel güçlü yanlarını, birincil ihtiyaçlarını, üst düzey ilgi alanlarını ve temel değerlerini görme imkanına kavuşur. 

Birkman sonuçlarını gözden geçirirken, potansiyel bir kariyer, bölüm veya çalışma ortamının bu bileşenleri nasıl etkileyeceğini ve destekleyeceğini bir düşünün.  

Kişisel Güçlü Yönler

Öğrencinin güçlü yönünü, belirlerken ilk akla gelen  -“Gerçekten parladığını nerede hissediyorsun?” sorusu olabilir.

 Bu, gencin en çok takdir edildiği ve üretken olduğunu düşündüğü zamanlardır. Matematik veya Fen derslerinde mi ? Türkçe veya  Sosyal dersler de mi? yoksa hikaye tasarımında mı? iyi, Çizgi yeteneği var mı? , peki ya Spor ? Akranlarına rehberlik yapabiliyor mu? Hiçbir  insan aynı olamaz parmak izimiz gibi tekiz. Güçlü olduğumuz alanlarda bize özel.

Birincil İhtiyaçlar

İhtiyaçlarını iletmeyi öğrenmek, her  gencin ve yetişkinin hayatında büyük farklılık yaratır. Pek çok insan bu beceriden yoksun olduğu için , özellikle gençlik döneminde   çok fazla iletişim kazası yaşayarak hayatına devam eder. İşte BİRKMAN analizi sonucunda, öğrenci,  birincil ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olur. Biz, öğrencinin analizi sonucunda ortaya çıkan birincil ihtiyaçlarını ,  koçluk desteği ile etkili bir şekilde hayata geçirmesine rehberlik ederiz.

Üst Düzey İlgi Alanları

Her zaman hatırlanması gereken şey, yeni ilgi alanları keşfetmek için asla geç olmadığıdır. Bunu akılda tutarak, özellikle hayatının başında olan gençlere BİRKMAN analizi , daha derine inmek için  zaman ve fırsat sunar. Sosyal Sorumluluk çalışmaları ,  enstrüman öğrenmek, staj başvurularında bulunma ve hatta kendi kişisel projeleri üzerinde  uygulamalar  için, 3Xacademy olarak öğrencilerimizi cesaretlendiririz. Bunlar, kendini tanıyan bir öğrencinin nitelikleridir ve tam olarak da üniversitelerin öğrencilerinde  görmeyi sevdiği şeylerdir. 

Birkman, öğrencilerin  gelecekte kuracağı sosyal ilişkiler  için de harika bir temeldir.   Eğitim yada iş için evden ayrılma  halinde , gençler oluşturacakları  her ilişki ve sosyal durum için bu analiz sayesinde, değerli araçlara ve bilgiye  sahip olacaktır. 

Sağlıklı ilişkiler kurma becerisini öğrenme,  öğrenciye  hayatı boyunca kullanacağı  bir hediyedir.  

Dengeli bir hayat yaşamanın anahtarı Kendini Kabul Etmektir. Birkman, öğrencileri, öğrenmeye, ilgi alanlarını, çalışma tarzlarını ve kör noktalarını düşünmeye teşvik ederek, kendileri için dengeli bir hayat  yaratmalarına yardımcı olabilir. 

Kör noktalar

Üniversite hazırlık sürecinde , sınava hazırlanmak kadar meslek seçimi de ciddi bir stres kaynağıdır. Bu dönem öğrencinin kendisini tanıması, ilgi alanlarının farkında olması gereken  zamanlardır. 

İşte  Birkman, kendilerini ortaya koymayı öğrenen öğrenciler için bir doğrulama ve onaylama kaynağı, kendini keşfetmeye yeni başlayanlar için de bir harita  olabilir. Güçlü yönlerini, favori hobilerini, motivasyon kaynaklarını görmek üniversite de bölümleri ve gelecekteki kariyer olanaklarını değerlendirirken, gençleri cesaretlendirebilir ve seçimlerine yardımcı olabilir. 

Üniversite Planlaması İçin Birkman Değerlendirmesi ile Gerçek İlgi Alanlarınızı ve Hedeflerinizi Ortaya Çıkarın!

Genel olarak, Birkman öğrencilere yaşamları boyunca işe yarayacak avantajlı ve ödüllendirici bilgiler sağlar. 

Birkman’ın, gençlerin parlak geleceklerine giden yolda, nasıl yardımcı olabileceğini keşfetmeye hazır  mısınız?  

Yorum Bırak